Šachmatų lenta ir figūros

Šachmatų lenta ir figūros

Šachmatų lenta

  Tradicinė šachmatų lenta - tai laukas 8x8 (viso 64) baltų ir juodų langelių. Tradiciškai langelis A1 juodas. Skirtinguose variantuose radikaliai gali keistis langelių dydis ir forma. Beje, dviejų spalvų lenta yra tradiciškai nepakeičiama. Jūsų patogumui, lenta sužymėta horizontalei lotynų raidėmis nuo A iki H, rašomi iš kairės į dešinę. Vertikaliam laukų žymėjimui naudojami skaičiai nuo 1 iki 8, rašomi iš viršaus į apačią. Lentos skaičiai ir raidės sudėliotos pagal lentos perimetrą kaip parodyta paveikslėlyje.

Šachmatų figūros

  Šachmatų figūros kaip ir lentos langeliai yra dviejų spalvų, tradiciškai juoda ir balta. Kiekvienas iš žaidėjų turi po 16 baltų arba juodų figūrų, karalius, karalienė, 2 rikiai, 2 arkliai, 2 bokštai ir 8 pėstininkai. Žaidimo pradžioje jų išdėstymas ant lentos - karalienė visada stovi ant savo spalvos langelio, prie jos iš dešinės arba iš kairės stovi karalius, šalia jų išrikiuoti rikiai, arkliai ir bokštai, o priekyje visa eilė pėstininkų. Žaidimo eigoje figūrų vieta gali pasikeisti.

Staunton šachmatai

   Staunton šachmatų rinkinys yra standartinis stilius. Rekomenduojama naudoti tarptautine šachmatų federacijai FIDE . Šio stiliaus šachmatus pirmą kartą pristatė Londone 1849 m., ir jie greitai tapo standartu. Nuo tada rinkinio stilius ir jo variantai naudojami visame pasaulyje. Staunton šachmatai pavadinti tu mietų Anglijos žinomiausio šachmatininko Howardo Stauntono , vardu. 

Šachmatų figūrų vertė

  Šachmatuose karalienė yra pati vertingiausia figūra, nes ji gali judėti per visą lentą, pirmyn ir atgal (horizontalei, vertikaliai ir įstrižai), bet negali šokinėti kaip arklys, o prie jo dar grįšime. Karalius - vertingas, gali judėti visomis kryptimis kaip karalienė, bet po vieną langelį, taip pat su karaliumi galima daryti rokiruotę su bokštu, bet tik tada kai nepajudintas nei karalius, nei bokštas. Rikis - vertinga efektyviai puolant figūra, jis gali judėti tik įstrižai pirmyn ir atgal (vienas per baltus langelius, o kitas per juodus). Arklys - vienintelė šachmatų figūra, kuri gali šokinėti per kitas figūras ir jas mušti. Ėjimas panašus į (L) raidę, šuolis dviem laukeliais į priekį (atgal) ir vienas į vieną arba kitą šoną. Bokštas - labai vertinga figūra, nes su juo patogu ginti kitas figūras todėl, kad jis juda tik horizontalei ir vertikalei.