Renkantis palapinę šeimos kelionėms susiduriame su daugybe pasirinkimų, sunkiausia apsispręsti ir išsirinkti kokios palapinės reikia būtent jums. Atminkite, kad geriausiai jums tinkanti palapinė nebūtinai taip pat gerai tiks kitiems ir atvirkščiai, tad jeigu pasikliaunate kito žmogaus patarimais – būtinai smulkiai išsiaiškinkite kur ir kaip jis ją naudoja. Straipsnyje pabandysime apžvelgti, kokį palapinės dydį, formą geriau pasirinkti. Taip pat aptarsime palapinių sąveikas su oro sąlygom ir padėsime išsirinkti tinkamus palapinių stulpelius.

PASIRINKITE PALAPINĖS DYDĮ


Pirmiausia apsispręskite kiek žmonių ir kiek keliavimo įrangos turės sutalpinti jūsų naujoji palapinė ir kokiomis sąlygomis ruošiatės ją naudoti. Palapinės parduodant skirstomos kaip dvivietės, trivietės, keturvietės, šešiavietės ir t.t. Tai yra didžiausias skaičius žmonių, kurie gali miegoti palapinėje susiglaudę, o vietos įrangai nebelieka. Šis matavimo būdas labai tikslus keliaujantiems su kuprinėmis ir su labai mažai įrangos, tačiau visiems kitiems jis sukelia nemažai neaiškumo. Padalinkite nurodytą palapinės talpą iš dviejų ir gausite realesnį vaizdelį. Todėl dauguma keturių asmenų palapinių patogios tik dviems asmenims + įranga, arba iš bėdos dviems suaugusiems su dviem mažais vaikais. Atminkite, kad žmogui patogiai išsimiegoti reikia bent 2-2,5 kvadratinių metrų grindų ploto.

Nusistatykite jums reikalingą palapinės ilgį ir plotį, bus aiškiau rinktis palapinę pagal reikiamus parametrus. Atminkite, jei esate 180 cm ūgio, jums reikės bent 210 ilgio palapinės, tam, kad galėtumėte pasirąžyti ir patogiai išsitiesus nesiremtumėte galva ar kojomis į palapinės galus, o 50-60 centimetrų pločio reikės vienam asmeniui patogiai išsimiegoti. Tik pilnai apskaičiavę plotą, kurio jums reikės miegui, galite įvertinti reikiamą plotą daiktams pasidėti, pagalvei ar pripučiamam čiužiniui. Aukščio turėtų būti tiek, kad per daug nesilankstant galima būtų persirengti. Vaikams galima paimti atskirą mažesnę palapinę, nes jei jie pakankamai suaugę, tai ir patys norės miegoti atskirai nuo tėvų, o jūs turėsite daugiau privatumo kelionės metu.

Gerai apsvarstykite kokio didžiausio aukščio viduje jums reikia. Keliaujant automobiliu ar kitu būdu, kur palapinės svoris nieko nelemia, stenkitės turėti palapinę, kurioje galėtumėte atsistoti, o dar geriau, kurioje galėtų atsistoti aukščiausias jūsų šeimos/grupės narys.  Dažniausiai suaugusiam užtenka 180cm – 200cm aukščio, vaikams 120cm – 130cm. Atminkite, jog palapinės sienos gan stačiai žemėja, tad aukščiausias jos taškas bus labai mažame plote. Keliaujant su kuprine, pakanka turėti lengvesnę kuprinę, kurioje aukščio užtektų atsisėsti. Kai kurios mažos vienam žmogui skirtos palapinės viduje vietos turi tik kiek daugiau nei miegmaišis, tad jose neturėsite galimybės net atsisėsti. Tad renkantis reikia labiausiai atsižvelgti į jūsų poreikius ir būsimą naudojimo būdą. Bendrai jei keliausite su kuprine ar dviračiu rinkitės mažiausią ir lengviausią kuprinę, kurioje tik galėtumėte išgyventi.

PASIRINKITE PALAPINĖS FORMĄ


Palapinės būna keturių skirtingų formų: A-formos, skėčio formos, kupolo formos arba sieninė palapinė. A-formos palapinė dažniausia mažųjų palapinių forma, tačiau ji gali būti ir pakankamai didelė. Skėčio tipo palapinės forma dažniausia pasitaiko šeimyninėse palapinėse nes ji turi pakankamai erdvės stovėti, didelius langus ir papildomą stogo medžiagą lietui nubėgti. Kupolo formos palapinės būna įvairios išvaizdos, bet visumoj jos atrodo lyg sujungtų trikampių kombinacija. Sieninės palapinės būna tokios pat kaip A-formos palapinės, tačiau žymiai didesnės  ir turi vertikalias sienas.

Vienos svarbiausių palapinės vietų yra langai ir durys. Karštoje ar drėgnoje aplinkoje reikia didelį dėmesį skirti langams ir jų uždangalams. Būtų gerai, kad palapinės langai turėtų galimybę būti uždaromi papildomu Velcro atvartu, užtrauktuku uždaromu stogeliu ar užtraukiami raišteliais.  Pigesnės palapinės gali neturėti šių funkcijų. Palapinė dviems ar daugiau žmonių turi turėti du išėjimus skirtingose pusėse, kad prireikus išeiti iš palapinės nereikėtų lipti per savo bendrakeleivį.

PASIRINKITE PALAPINĖS STULPELIUS


Dauguma palapinių komplektuojamos su aliuminiais arba stiklo pluošto kuoliukais, kurie tarpusavyje sujungti elastiniu laidu. Tai padeda apsaugoti kuoliukus nuo pametimo ir pagreitina palapinės surinkimo procesą. Kuoliukai gali sulinkti ir ar sulūžti, dėl to dauguma gamintojų įdeda extra pagalbos rinkinį, kad kelionės metu patys galėtumėte pasiremontuoti.

Kai kurie palapinių kuoleliai turi „sąnarinius“ sujungimus arba papildomas plastikines sujungimo jungtis. Jungiant reikia išmanyti palapinės surinkimo specifiką, kad nereikėtų naudoti daug jėgos nes šitaip galite sulaužyti ar sugadinti šias sujungimo dalis. Kai kurios palapinės turi pripučiamus skersinius kuolelius ir rėmą. Įprastai ilgiausio kuoliuko ilgis jums nurodo koks bus supakuotos palapinės krepšio maksimalus ilgis. Turėkite tai omenyje, jei palapinę tvirtinsite prie kuprinės, dviračio ar motociklo. Galbūt galima dar smulkiau išardyti palapinės kuolelius, kad jie lengviau susipakuotų. Profesionalus pardavėjas pagal jūsų pageidavimus gali jums parinkti atitinkamai palapinei atitinkamo ilgio sujungiamus kuolelius ir taip jūs turėsite galimybę pakuotis taip kaip norite, o ne taip kaip išeina. Nusipirkę palapinę visuomet pasibandykite ją surinkti namuose prieš iškeliaujant. Taip pasipraktikavus bus daug lengviau surinkti palapinę šaltyje, tamsoje ar pilant lietui.

Palapinės kuoleliai pritvirtinami prie palapinės būna vienu iš trijų būdų: uždarais medžiaginiais kanalais,  sąvaržom, kabliais arba iš vidaus įremiami į palapinės sieną. Kai kurios geros alpinistams skirtos palapinės gali būti surenkamos iš vidaus, taigi aplinkos oras statant palapinę beveik neturi reikšmės. Atviri medžiaginiai kanalai, pro kuriuos prakišami kuoleliai naudojami daugumoje visų sezonų palapinių su dviejų sluoksnių stogu, jie užtikrina gerą oro cirkuliaciją ir apsaugo nuo išorinės drėgmės patekimo. Modernios palapinės turi plastikinius fiksatorius, sujungiančius medžiagą su kuoleliais. Tai palengvina ir pagreitina palapinės surinkimą.

Atkreipkite dėmesį į medžiagą Šiais laikais beveik visos palapinės gaminamos iš nailono. Kvėpuojantis nailonas naudojamas palapinės sienoms. Dengtas nailonas naudojamas stogui ir dugnui dėl apsaugos nuo vandens. Palapinės langams naudojamas tinklelis. Didesnėms palapinėms naudojama storesnė ir subraižymams atsparesnė medžiaga. Turėkite omenyje, kad svoris padidės pasirinkus storesnę ir tankesnę medžiagą. Tai gali būti nepriimtina jums, jeigu turėsite ją neštis ant pečių ar vežti dviračiu. Jeigu įmanoma, pakuokite palapinę, kai ji yra sausa. Jeigu aplinkybės verčia supakuoti šlapią palapinę, kai tik grįšite namo kuo greičiau nieko nelaukdami ją išpakuokite ir išdžiovinkite, tam kad išvengtumėte pelėsio.

Patikrinkite užtrauktukus. Jie turi laisvai atsidaryti ir užsidaryti, taip pat neturi kabintis už medžiagos. Užtrauktukai neturi kliūti už nailono atvartų ar susiraukšlėjusio audinio. Plastikiniai ar žalvariniai užtrauktukai ne rudija, o metaliniai arba aliuminiai užtrauktukai gali aprūdyti, bet jie yra stipresni. Norint kad užtrauktukas nepriekaištingai veiktų ir ilgai tarnautų galima karts nuo karto juos sutepti. Statydami palapinę visada prisiminkite, jog užtrauktukai  turi būti pilnai užsegti, nes priešingu atveju jau ištempus sienas bus sudėtinga juos užsegti.

Siūlės dažnai sutvirtinamos nailonine juosta; kai kurie modeliai to neturi. Sutvirtinimo juosta yra įsiuvama į kiekviena siūlę ir padaro ją stipresne bei labiau apsaugančia nuo vandens. Nailoninėje palapinėje neperšlampamos siūlės palapinės stoge ir dugne yra impregnuojamos siūles sulydant. Naujos palapinės komplektacijoje gali būti ir buteliukas siūlių impregnavimui. Prieš išsiruošiant į kelionę, išskleiskite palapinę savo kieme ir impregnuokite siūles. Leiskite impregnantui pilnai išdžiūti prieš supakuojant palapinę. Prieš kiekvieną kelionę turėtumėte pakartotinai patikrinti palapinės siūles.

ĮVERTINKITE ORO SĄLYGAS


Vėjuotos vietovės reikalauja tvirtų kuoliukų, smeigtukų ir tempimo virvelių. Kupolo formos palapinės yra ypač tinkamos esant vėjui. Jų ovali forma sumažina vėjo pasipriešinimą, o kuoliukų išdėstymas padaro ją tvirtą. Jeigu palapinė yra su prieangiu, statydami palapinę įsitikinkite, kad jis yra pavėjui.

Lietus sukuria tris aplinkybes. Pirma, svarbu, kad palapinė neperšlaptų. Antra, esant lietui ar audrai, svarbu, kad palapinė būtų komfortiška ir jūs joje galėtumėte susirasti sau veiklos. Trečia, palapinės vidus turi būti pilnai ventiliuojamas, kad, esant drėgmei, daiktai palapinės viduje būtų sausi.

Dauguma palapinių turi neperšlampamą antrą sluoksnį, pagamintą iš nailono ar kitos medžiagos. Kai kurios aukštos kokybės turistinės palapinės turi neperšlampamas ir kartu kvėpuojančias medžiagas, tad joms antrasis sluoksnis yra nereikalingas. Antrasis sluoksnis turi dengti kvėpuojančias palapinės dalis. Kai kuriose palapinėse antrasis sluoksnis dengia tik keliasdešimt palapinės viršaus centimetrų, o kai kuriose jis tęsiasi iki pat žemės. Antrasis sluoksnis turi apsaugoti nuo bet kokio stiprumo lietaus, net jeigu yra ypač vėjuota. Taip pat jis turi turėti galimybę išsitempti uždengiant palapinės duris, kad apsaugotų nuo lietaus, kai jūs norite išeiti iš arba įeiti į palapinę. Dugnas taip pat turi būti pagamintas iš neperšlampamo nailono. Ši medžiaga turi dengti palapinės grindis, o dugno kraštai turi užsilenkti kelis centimetrus į viršų ir ten turi būti bent kelios siūlės. Tokio pobūdžio dugnas apsaugos nuo vandens, kuris bėgs po palapine. Su palapine kartu įsigykite ir minkštą patiesiamą kilimėlį. Jis padės apsaugoti ne tik nuo nelygumų, bet gali apsaugoti ir nuo rasos, jeigu pastatysite palapinę drėgnoje vietoje. Dauguma palapinių komplektacijos  jau turi tokį kilimėlį, kurį galima prikabinti ar prisegti palapinės apačioje.

Saulė ir karštis sukuria pavėsio ir oro cirkuliacijos poreikį. Antrasis sluoksnis, kuris apsaugo nuo lietaus, suteiks pavėsį šviečiant saulei. Dideli langai abiejose palapinės pusėse arba langas priešais duris, leis palapinei vėdintis ir apsaugos nuo kondensacijos.

Šaltu oru reikalingi taip pat specifiniai poreikiai. Neskaitant tokių atvejų, kuomet turėsite reikalų su sniegu (tuomet jums reikės alpinistams skirtos palapinės), šiaip įmanoma išsiversti su kokybiška trims sezonams skirta palapine. Pagrindinės dalys tokiu atveju būtų palapinės stogas, apsaugantis nuo lietaus ir dengiantis stogą ir sienas ir vidinė palapinės dalis lengvai praleidžianti garus išorėn. Šaltu oru palapinės viduje kondensuojasi šilti iškvėpti vandens garai, vienintelis būdas to išvengti – leisti garams išeiti per kokybišką tinklelinį audinį. Stovyklaujant šaltu oru didelę reikšmę turi palapinės dydis. Jūsų kūno šiluma daug lengviau ir greičiau prišildys mažą palapinę ir palaikys reikiamą temperatūrą. Tačiau kai kurie keliautojai didelės palapinės viduje įsigudrina naudoti šildytuvą, tačiau taip daryti nėra saugu nes šildytuvai išdegina ore deguonį ir palapinei reikia papildomos ventiliacijos. Vistik geresnis pasirinkimas būtų mažesnė palapinė ir kokybiškas miegmaišis, pritaikytas miegoti itin šaltu oru.

PALAPINĖS KAINA

Bendrai, brangesnės palapinės komplektuojamos su stipresniais kuoliukais, pagamintos iš kokybiškesnės medžiagos, jų siūlės stipriau apsiūtos o taip pat jos turi ir kitų privalumų. Jos be vargo atlaikys stiprius vėjus ar stiprų lietų. Taip pat kokybiška palapinė laikys kur kas ilgiau, o gerai prižiūrima tarnaus jums daugelį metų įvairiomis sąlygomis. Tačiau jei keliaujate švelniu sausu klimatu netoli namų, o norite turėti palapinę tik extra atvejui pernakvoti – jums puikiai tiks pigiausia ir paprasčiausia palapinė, per daug nesigilinant į jos funkcijas.